Tento rok, 2024, slaví kultovní horor Texaský masakr motorovou pilou své 50. výročí od premiéry v roce 1974. Film, který režíroval Tobe Hooper, se stal jedním z nejdůležitějších snímků v historii hororového žánru. Příběh o skupině přátel, kteří jsou brutálně napadeni kanibalskou rodinou, včetně ikonického zabijáka Leatherface s motorovou pilou, vyděsil generace diváků a navždy změnil tvář moderního hororu.
Texaský masakr motorovou pilou byl inspirován skutečnými zločiny sériového vraha Eda Geina, ačkoli filmová verze byla značně přehnaná a zpracována do podoby hororové grotesky. S minimálním rozpočtem okolo 300 000 dolarů se stal globálním fenoménem, který dosáhl tržeb více než 30 milionů dolarů. Úspěch filmu spočíval v jeho surovém, dokumentárním stylu, který diváky šokoval svou realismem a brutalitou. Film se stal průkopníkem tzv. „slasher“ žánru, který se později prosadil filmy jako Halloween (1978) nebo Pátek třináctého (1980).
V době svého uvedení byl film dokonce cenzurován nebo zakázán v několika zemích kvůli své extrémní brutalitě. Nicméně, dnes je Texaský masakr motorovou pilou považován za klasiku, která měla zásadní vliv na vznik moderního hororového filmu.
Úspěch filmu vedl k mnoha pokračováním, remakům a spin-offům, které dále rozvíjely legendu o Leatherfaceovi a jeho děsivých útocích.
Texaský masakr motorovou pilou 2 (1986) – Toto pokračování, rovněž režírované Tobe Hooperem, nabídlo odlišný tón, který kombinoval horor a černý humor. Přesto si film získal svou vlastní fanouškovskou základnu.
Kožená tvář (1990) – Třetí film série, představil nové postavy a přidal ještě temnější atmosféru. Hlavní role zahrnuli Kate Hodge a Ken Foree, přičemž Leatherfacea hrál R.A. Mihailoff. Film se snažil navázat na původní styl, ale byl kvůli násilí značně cenzurován.
Masakr v Texasu (1995) – Tento díl, se stal známý především díky účasti dvou budoucích hollywoodských hvězd – Renée Zellweger a Matthew McConaugheyho. I přes jejich výkony film nezískal příliš pozitivních ohlasů.
Texaský masakr motorovou pilou (2003) – Moderní verze z roku 2003, kterou režíroval Marcus Nispel, znovu oživila Leatherfacea pro novou generaci diváků. Přestože remake neoslnil kritiky, dosáhl solidního komerčního úspěchu a vedl k několika dalším pokračováním.
Texaský masakr motorovou pilou: Počátek (2006) – Prequel původního filmu se zaměřil na zrození Leatherfacea a jeho rodiny. Tento film šel ještě dále v ukazování brutality a násilí, přičemž se snažil objasnit původ děsivých událostí.
Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013) – Tento film ignoruje většinu předchozích pokračování a je přímým pokračováním prvního dílu z roku 1974. Moderní 3D technologie přinesla nový vizuální rozměr, ale film se dočkal smíšených recenzí.
Leatherface – zrození (2017) – Tento prequel se pokusil prozkoumat dětství a dospívání Leatherfacea, aby vysvětlil, jak se stal sériovým vrahem.
Texaský masakr motorovou pilou (2022) – Nejnovější pokus o restart série se objevil na platformě Netflix a znovu uvedl Leatherfacea, tentokrát do moderního prostředí.
Každý z těchto filmů se snažil navázat na dědictví původního snímku, ale žádný z nich nedosáhl stejné úrovně inovace a dopadu na hororový žánr.
Původní Texaský masakr motorovou pilou zůstává jedním z nejvlivnějších hororových filmů všech dob. Jeho surový styl, šokující násilí a atmosféra strachu inspirovaly celou generaci filmařů. Když film slaví své 50. výročí, stále zůstává znepokojivým a nezapomenutelným zážitkem pro fanoušky hororu po celém světě.