Ani ty největší filmy a seriály nejsou v bezpečí. Končil podzim roku 2016 a kompletní příběh 7. série Hry o trůny 91 % unikl na internet. Vyjednávání mezi Cersei a Daenerys, Jonova cesta za Zeď, vyléčení Joraha Mormonta, smrt draka Viseryona, porážka Tyrellů a smrt lady Olenny – zkrátka všechny důležité příběhové zvraty znali mnozí diváci dlouhé měsíce předem.
A tím to nekončilo. Hned v srpnu následujícího roku unikly epizody 4 a 6 v celé své délce ještě před oficiální premiérou na HBO. Tehdy za to mohli regionální distributoři, kteří omylem zveřejnili jednotlivé díly předčasně, takže si je diváci mohli nahrát a následně všemožně rozšířit.
Dětské verze dospělých postav: 7 případů, kdy si byli herci vážně podobní
Jak ale mohou filmoví tvůrci podobným únikům vůbec předejít?
Tvůrci nadcházejícího středozemského seriálu od Amazonu prý schovávají důležité informace v zatemněné místnosti bunkru, před kterým stojí zaměstnanec ostrahy a vstup umožní jen po oskenování otisku prstu. Navíc prý na stěnách, aby je nikdo nemohl vynést ven.
S posledními sériemi se poučila i výše zmíněná Hra o trůny. Herec Nikolaj Coster-Waldau například popsal digitální scénáře, které samy od sebe přestanou fungovat, jakmile se zastaví kamery.
Přesto řadu spoilerů odhalily drony, jimiž zvědaví fanoušci fotili plac. Filmaři nové hrozbě čelili nasazením zařízení, která měla přimět drony přistát a některé důležité scény točili nedaleko letiště v Belfastu, kde létající špehové z důvodů bezpečnosti provozu vůbec na oblohu nesmí.
Pro poslední dva díly Avengers vznikly dokonce falešné scénáře a notoričtí mluvkové typu herce Toma Hollanda ani netušili, proti komu bojují ve scéně natočené před zeleným plátnem. Pryč jsou časy, kdy podle Guardianu mohl Mark Hamill ukázat scénář prvních Star Wars svým kamarádům.
Captain America: Seřadili jsme 10 hrdinových nejlepších scén napříč univerzem Marvelu
Filmová studia dnes dokonce zaměstnávají celé bezpečnostní týmy, které pro ně proklepnou třeba tvůrce počítačových efektů. Prověřují všechny možné způsoby, jimiž by film mohl během postprodukce uniknout na veřejnost. Zjišťují si dokonce, jak je zabezpečená budova, v níž práce probíhají.
Studio Disney občas tiskne scénáře na červený papír, který se stává nečitelným, pokud pořídíte fotokopii. Při natáčení snímku Captain America: Občanská válka 78 % dostal každý z herců scénář jen na konkrétní den a večer všechny putovaly do skartovače.
Série Hunger Games zase mezi verzemi scénáře pro jednotlivé herce lehce pozměnila slova, aby bylo v případě úniku jasné, kdo informace vypustil do světa.
Vadí třeba i nahrávání exkluzivních trailerů na slavném Comic Conu v San Diegu. Fanoušci a novináři jsou požádání, aby vypnuli své mobilní telefony a ostraha prochází hledištěm, aby dohlížela na dodržování tohoto opatření.
Nakonec jim práci našli: 6 herců, kteří dostali jinou roli, než kterou chtěli původně
Dlouhou tradici mají také úniky filmů poté, co už vyjdou v kinech a předtím, než dorazí do digitální distribuce či na nejrůznější disky. Už na přelomu století se tak internetem šířily kopie nejnovějších trháků, které unikly nějakému členovi poroty Oscarů či jiné významné filmové ceny. Jindy dorazí novinka třeba do televize v Jižní Koreji či jiné vzdálené zemi s dlouhým předstihem a kopie s titulky přímo v obraze se vyrojí hned vzápětí.
Stále se občas natáčí i přímo v kinosále, přestože takové kopie bývají zpravidla nevalné audiovizuální kvality. Na předpremiérách pořádaných studiem někdy nasazují proti těmto odvážlivcům tvůrci zaměstnance s brýlemi pro noční vidění, běžné diváky už ale pochopitelně není možné tímto způsobem kontrolovat.
A jak dodává výše zmíněný článek Guardianu ve svém závěru, studia možná ani vlastně nechtějí. Tím, že dodržují přísná bezpečnostní opatření, snadno vyvolají v divákovi zvědavost a zvýší šance, že se bude o jejich dílo zajímat – jde vlastně často jen o levnou formu marketingu.