Koncem devadesátých let se s pokrokem počítačových efektů začali na plátna chystat nejrůznější superhrdinové, třeba populární X-Men. Studio 20th Century Fox však krom mutantské série chystalo i snímek o nevidomém hrdinovi Daredevilovi 52 %. Ten však v původní podobě nikdy nespatřil světlo světa.
O nástřel příběhu se zprvu pokusil scénárista J. M. DeMatteis a jeho verze je až překvapivě temná. Matta Murdocka potkáme zprvu ještě jako dítě, když ukradne policistovi jeho obušek a později zachrání slepého muže před srážkou s autem, přičemž sám přijde o zrak. V obou případech DeMatteis čerpal z komiksové předlohy.
Iron Man 3: 7 zajímavých drobností, které jste v marveláckém snímku možná přehlédli
Mattův otec Jack Murdock je pak zabit, protože odmítá prohrát zápas v boxu pro místního gangstera – podobně jako ve verzi z roku 2003. Pak už se ale děj začne v lecčem lišit. Objeví se v něm například postava barona Von Struckera z nechvalně proslulé organizace Hydra, kterého si možná pamatujete z Avengers: Age of Ultron 73 %.
Stucker se chystá s místním bossem Kingpinem uzavřít dohodu a na zpečetění žádá smrt otce Elektry. Oba muži totiž spolu mají nevyřízené účty, Stucker například Elektru mučil během jejího dospívání.
Komplikovaný děj obsahoval třeba střetnutí Daredevila a Elektry na střeše Světového obchodního centra. Kingpin měl mladé ženě nabídnout sňatek a později by se ukázalo, že ve skutečnosti stál za smrtí jejího otce i svého bývalého zabijáka Bullseye. Ten je mimochodem v této verzi Kingpinovým synem, aby byla situace ještě složitější.
Elektra každopádně v této verzi přežila, byť opustila město – nejspíš se pustila po stopě již zmíněného Stuckera. Daredevil se však v průběhu příběhu dokázal zbavit svých vnitřních démonů.
Zrušili je dávno před vydáním. Těchto 7 filmů jsme se nikdy nedočkali
Na první pohled to úplně nevypadá, že byl devadesátkový nástřel scénáře lepší než film, jehož jsme se nakonec dočkali v roce 2003. Server CBR nicméně připomíná, že šlo teprve o hrubou verzi, v níž dosud zůstávaly stopy starších, zamítnutých nápadů. Propletené osudy Kingpina, Elektry, Struckera a Daredevila prý fungovaly poměrně dobře. Kdyby studio víc věřilo komiksové předloze, mohli jsme se podle názoru autora článku dočkat lepšího filmu.
Proč se tedy Daredevil tak moc proměnil? Podle všeho za to do značné míry mohl Spider-Man 76 % režiséra Sama Raimiho z roku 2002. Ten se totiž dočkal obřího úspěchu mezi diváky a studio Fox začalo okamžitě čichat peníze. Podle Forbesu dostali tvůrci Daredevila dalších 30 milionů dolarů do rozpočtu s tím, že mají přidat víc speciálních efektů a přiblížit se tak atmosféře fantastického superhrdinského dobrodružství.
A ta Daredevilovi tak docela nesedne. Známý producent Kevin Feige , muž nyní po letech zodpovědný za celé superpopulární univerzum Marvelu, prý původní scénář považoval za jeden z nejlepších, které se mu kdy dostaly do rukou. Hlavnímu hrdinovi rozhodně sedl lépe – směřoval podle všeho k ratingu R a mohl by tak ukázat víc násilí, vulgarity či nahoty.
Tvůrci místo toho přidali třeba víc romantiky, údajně na základě zpětné vazby testovacího publika, které zhlédlo raný sestřih Daredevila.
Avengers: Fanoušek vytvořil ručně animaci Hulkovy slavné scény. Musel nakreslit přes 1000 obrázků
A výsledek? Dost neslavný. Kultovní komiksový tvůrce Stan Lee se po letech vyjádřil, že se tvůrcům postavu vůbec nepodařilo vystihnout. Představitel hlavní role Ben Affleck zase v roce 2016 přiznal, že Daredevila nenávidí a roli Batmana v Úsvitu spravedlnosti 62 % vzal jen proto, aby konečně ztvárnil superhrdinu v dobré adaptaci. Moc mu to samozřejmě nevyšlo – ale to už je zase jiný příběh.