Film Vinnetou – Rudý gentleman z roku 1964 je druhým dílem slavné série inspirované romány Karla Maye. Tentokrát se náčelník Apačů Vinnetou (Pierre Brice) a jeho pokrevní bratr Old Shatterhand (Lex Barker) pokoušejí zabránit válce mezi indiány a bělochy. V sázce je nejen mír, ale také čest, přátelství – a láska.
Děj filmu Vinnetou – Rudý gentleman
Apačský náčelník Vinnetou a Old Shatterhand chtějí sjednotit indiánské kmeny a uzavřít mírovou dohodu s bělošskou armádou. Cenným spojencem se jim stává kmen Assiniboinů. Když se však ukáže, že náčelníkova dcera Ribanna (Karin Dor) má být provdána za důstojníka Merrilla (Terence Hill), ačkoliv se zamilovala do Vinnetoua, situace se komplikuje. Do cesty se staví i nebezpečný bandita Forrester (Anthony Steel), který udělá vše pro to, aby mír zhatil.
Obsazení filmu
V hlavní roli náčelníka Vinnetoua se opět objevuje Pierre Brice. Jeho věrného bratra Old Shatterhanda ztvárnil Lex Barker. Postavu Ribanny hraje Karin Dor a poručíka Merrilla Terence Hill, tehdy ještě pod svým původním jménem Mario Girotti. Jako padouch Forrester se představil Anthony Steel. Dále ve filmu vystupují Klaus Kinski jako David Lucas, Renato Baldini jako poručík Robert, Rikard Brzeska jako náčelník Tah-ša-tunga a Eddi Arent v komické roli lorda Castlepoola.
Zajímavosti z natáčení
Jeskyně Otok, známá jako Otoška jama, byla ve filmu použita jako útočiště kmene Assiniboinů. Nachází se jen kousek od slavné Postojenské jeskyně ve Slovinsku. Zajímavostí je, že mezi Karin Dor a Terencem Hillem údajně přeskočila jiskra už při prvním seznámení a během natáčení se spolu často vídali.
Anthony Steel měl v době natáčení vážné problémy s alkoholem. Pierre Brice vzpomínal na situace, kdy Steel a Klaus Kinski pořádali alkoholové večírky a dokonce opili i další herce, včetně Rikarda Brzesky.
Lex Barker bojoval během druhé světové války jako příslušník americké armády, Pierre Brice působil ve francouzské cizinecké legii v Indočíně a Anthony Steel sloužil jako britský granátník. Eddi Arent a Klaus Kinski byli vojáky Wehrmachtu, Kinski se dokonce dostal do britského zajetí, kde se údajně snažil předstírat šílenství.
Roli grizzlyho, který ohrožuje Ribannu, hrála cvičená medvědice Peggy z cirkusu v Hamburku. Režisér Reinl se natáčení s pravým zvířetem obával, proto některé scény hrál v kostýmu cvičitel Rudi Althoff.
Natáčení a produkce
Film se natáčel na několika místech tehdejší Jugoslávie – například na Plitvických jezerech, u Rijeky, ve Splitu nebo u jeskyně Postojna. Natáčení probíhalo od 18. května do 27. července 1964. První natočenou scénou byla záchrana Ribanny před medvědem.
Během natáčení se odehrálo několik dramatických momentů – pět komparsistů utrpělo popáleniny při požáru v New Venangu, i přes ochranné obleky. Denní honorář běžného komparsisty činil 16 marek, kaskadéři dostávali 160 marek za pád z koně. Celkem se ve filmu objevilo více než 3 500 komparsistů a 2 000 koní. Bylo použito přes 25 000 výstřelů, stovky paruk, tuny pyrotechniky a desítky technických prostředků.
Natáčení doprovázely i kulturní střety – jugoslávští kaskadéři se například poprali s německými techniky, když ti zpívali píseň „Lili Marleen“, která v nich evokovala válečné trauma.
Premiéra a úspěch
Slavnostní premiéra filmu Vinnetou – Rudý gentleman se konala 17. září 1964 v Essenu. Ve své sezóně se stal nejnavštěvovanějším filmem v západním Německu. V České republice je celá série o Vinnetuovi a Old Shatterhandovi stále velmi populární a ideální snímek na lezní pohodu a inspiraci pro mladou generaci.
Zdroj: Wikipedia, CSFD, IMDb