Slavný režisér Steven Spielberg si je jistý, že probíhající epidemie koronaviru nebude znamenat soumrak kin. Napsal to pro speciální číslo časopisu Empire, kde se vyznal ze své dlouholeté oddanosti těm divákům, kteří na filmy skutečně vyrážejí do sálů.

Spielberg

Foto: AMC

V kině se koukáte na filmy se svými nejbližšími, ale zároveň i ve společnosti cizích lidí. V tom je to kouzlo, to zažíváme u filmů, divadelních her, koncertů či komediálních představení.

Nevíme, kdo jsou všichni ti lidé sedící okolo. Když nás ale něco rozesměje, rozpláče, rozjaří nebo přivede k zamyšlení, když se světla rozsvítí a my opouštíme svá místa – ti cizinci, se kterými míříme zpátky do skutečného světa, už pro nás nejsou tak docela cizí.

Stali jsme se komunitou, spojili jsme se srdcem i duší, nebo jsme přinejmenším zažili pár hodin něčeho silného. Ta krátká návštěva nevymaže to, co nás rozděluje – rasu, třídu, vyznání, pohlaví či politické názory. Ale naše země a náš svět nepůsobí tak rozpolceně a rozlámaně, když se skupina lidí spolu směje, pláče, nadskakuje v sedadlech.

Ze všeho, co nás dokáže spojit, proto nic nemá takovou sílu jako společný umělecký zážitek.

Tak snad se v dohledné době bezpečného návratu do kin dočkáme.

author avatar
Aleš Šumpík
Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Mohlo by se vám líbit

Komando akční klasika, která udělala z Arnolda Schwarzeneggera legendu

Temnější třetí řada Tulsa King se Sylvestrem Stallonem a rozšíření skrze spin-off Nola King

Nejlepší apokalyptické filmy na Netflixu, které stojí za vaši pozornost

Tiché místo pokračuje třetím dílem a míří do nebezpečného New Yorku