Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška, jeden z nejvýraznějších herců své generace a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Smutnou zprávu potvrdila mluvčí festivalu Uljana Donátová.
Od JAMU až k ikonickým rolím
Jiří Bartoška se narodil 24. března 1947 v Děčíně a po absolvování brněnské JAMU v roce 1972 nastoupil do divadla Husa na provázku. Během své divadelní kariéry působil mimo jiné v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v Městských divadlech pražských či v Divadle Na zábradlí. Později se objevil i v Divadle Bez zábradlí.
Bartoška byl známý svou silnou divadelní přítomností, ale rovněž zazářil ve filmu. Debutoval ve snímku Hry lásky šálivé (1971) a následovaly desítky rolí, například ve filmech Stíny horkého léta, Je třeba zabít Sekala, Anděl Páně nebo Teorie tygra.
Pro mojí generaci zůstane nezapomenutelným Sokolem z Osady Havranů a jejích pokračování.
Více než jen herec – srdce karlovarského festivalu
V roce 1994 přijal výzvu stát se prezidentem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Tehdy festival čelil zániku, ale pod jeho vedením a ve spolupráci s Evou Zaoralovou se mu podařilo vrátit KVIFF mezi nejvýznamnější filmové přehlídky Evropy. Za svůj přínos české kinematografii obdrželi v roce 2017 společně Českého lva.
Bartoška se stal tváří festivalu – charismatickou, s jasným názorem, oblíbenou mezi umělci i diváky. Když v době pandemie musel být ročník festivalu zrušen, prožil to jako těžkou ránu, ale i tehdy dokázal zachovat klid a pochopení.
Osobnost, která zůstane v paměti
Jiří Bartoška si vždy zachoval nadhled a pokoru. V rozhovorech zdůrazňoval, že herectví je týmová práce a že žádný herec by neměl snít o rolích, protože výsledek vždy závisí na celé spolupráci. Jeho slova i činy ukazovaly, že šlo o člověka pevných hodnot, smyslu pro humor i kulturní odpovědnosti.
S jeho odchodem ztrácí české herectví i kultura silnou osobnost. Jiří Bartoška však zůstane navždy zapsán jako muž, který měl styl, charakter a obrovský vliv nejen na jevišti, ale i za ním.