The Eternauts / Foto: Netflix
The Eternauts / Foto: Netflix

Společnost Netflix oznámila, že poprvé využila vizuální efekty vytvořené generativní umělou inteligencí (AI) v jednom ze svých původních seriálů.

Spoluvýkonný ředitel Netflixu Ted Sarandos uvedl, že umělá inteligence, která dokáže na základě textových zadání vytvářet videa a obrázky, byla použita k vytvoření scény zřícení budovy v argentinském sci-fi seriálu The Eternauts.

Díky této technologii mohla produkce dokončit složité sekvence rychleji a levněji než při použití tradičních nástrojů.

Kontroverzní technologie ve službách úspor

Využití generativní AI v zábavním průmyslu vyvolává kontroverze. Kritici tvrdí, že technologie vytváří obsah na základě cizí práce bez svolení autorů a může nahradit lidské pracovníky.

Sarandos zdůraznil, že umělá inteligence umožnila i produkcím s menším rozpočtem používat pokročilé vizuální efekty. Konkrétně AI v The Eternauts zrychlila tvorbu scény zřícení budovy v Buenos Aires desetinásobně oproti tradičním metodám.

„Náklady by jinak byly pro takový seriál zcela neúnosné. Tato sekvence je navíc vůbec první finální záběr vytvořený generativní AI, který se objevil v původní produkci Netflixu,“ řekl Sarandos. „Tvůrci byli s výsledkem nadšeni.“

Úspěšné výsledky Netflixu

Netflix zároveň oznámil, že jeho tržby za druhé čtvrtletí vzrostly meziročně o 16 % na 11 miliard dolarů. Zisk se zvýšil z 2,1 na 3,1 miliardy dolarů.

Na úspěchu se podílela zejména třetí a poslední řada korejského hitu Hra na oliheň, kterou si zatím pustilo 122 milionů diváků.

Umělá inteligence a hollywoodský odpor

AI byla jedním z hlavních témat během stávky v Hollywoodu v roce 2023. Odborová organizace SAG-AFTRA tehdy požadovala přísnější regulaci jejího využívání.

Někteří umělci využití AI ve filmu kritizují jako dehonestaci řemesla. Producent Tyler Perry dokonce v roce 2024 pozastavil plánovanou expanzi svého studia v hodnotě 800 milionů dolarů kvůli obavám, že rychlý vývoj AI ohrozí pracovní místa.

Budoucnost vizuálních efektů

Podle Daviera Yoona, spoluzakladatele singapurského animačního studia CraveFX, není rozhodnutí Netflixu překvapením. Mnoho velkých studií se AI otevírá.

„Generativní AI je dalším digitálním nástrojem, který mohou umělci využít k oživení svých vizí,“ říká Yoon. „Je jen otázkou času, kdy ji začnou používat i další studia. AI otevírá dveře menším týmům, aby dosáhly vizuálně působivých výsledků s nižším rozpočtem.“

„A konečné slovo má vždy umělec, ne AI,“ dodává.

Zdroj: BBC, Netflix

avatar autora
Tomáš Rohlena
Tomáš Rohlena je vášnivý fanoušek filmů a seriálů, který se dlouhodobě pohybuje v prostředí filmové a televizní tvorby. Jako šéfredaktor magazínu Filmožrouti.cz sleduje nejen dění na plátně, ale i zákulisí hereckého světa a hollywoodských produkcí. Díky letitým zkušenostem a přehledu o hereckých obsazeních, trendech i průmyslových proměnách patří mezi uznávané znalce filmového prostředí a jeho insiderů.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může se vám také líbit

Největší přehmat v historii Marvelu? Možná to byl záměr, tvrdí fanoušci

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu