Režijní debut Margherity Vicario, která je velkým odborníkem na popovou muziku a je zároveň společně s Anitou Rivaroli autorkou scénáře, vás určitě zaujme nejen výjimečnou hudbou, ale i radostnou energií vyjadřující touhu po svobodě a naději. Strhující okamžiky ve filmu jsou spojeny především se svižnou hudbou. Poněkud temná charakteristická dobová výprava, všudypřítomná hudba a snad nejvíce právě závěrečný hudebně taneční výstup z něj dělá hluboký emotivní zážitek, i když pro někoho možná až trochu hraničící s kýčem.
Feministický snímek z 18. století
V tomto popovém feministickém snímku, jehož děj se odehrává koncem 18. století v katolickém hudebním ústavu pro dívky, je ústřední postavou mladá služebná Tereza. Ta náhodou objeví v ústavu piano a shodou okolností se zrovna blíží návštěva papeže Pia VII. Místní maestro se ale neúspěšně potýká s novou skladbou na uvítanou pro papeže a dívky zatím v čele s Terezou rozpoutají hudební revoluci. Manifest o hledání svobody a dospívání oslavuje především sílu žen a jejich talentu.
Terezu ve filmu ztvárnila francouzská herečka Galatéa Bellugi (Umění jíst a milovat, Zjevení). Dalšími z pětice dívek – hudebnic jsou Lucia (Carlotta Gamba), Bettina (Veronica Lucchesi), Marietta (Maria Vittoria Dallasta) a Prudenza (Sara Mafodda).
Katolické ústavy v Benátkách
Snímek je inspirován skutečnou existencí katolických hudebních ústavů a sirotčinců v Benátkách. Tyto instituce přijímaly chudé nebo osiřelé dívky, kterým poskytovaly domov a hudební vzdělání. Film ale ukazuje existenci těchto ústavů ve zcela novém světle a nese s sebou příběh o ženské odvaze a solidaritě.
Film Gloria měl světovou premiéru na 74. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně, kde byl nominován na Zlatého medvěda. V našich kinech ho můžeme vidět od 17. července 2025.
Zdroj: FilmEurope