V roce 1969 se na obrazovkách Československé televize objevil seriál, který navždy změnil dějiny tuzemské televizní krimi. Hříšní lidé města pražského, třináctidílný počin režiséra Jiřího Sequense podle povídek Jiřího Marka, diváky zavedl do světa pražské „mordparty“ z konce 20. let. Seriál se stal doslova fenoménem, na který se dodnes s láskou vzpomíná. Stal se prvním československým detektivním seriálem, který zůstává nepřekonán.
Příběhy z časů, kdy pachatelé nosili buřinky a policisté dýmky
Děj seriálu se odehrává kolem roku 1928. Kriminalisté z pražského IV. bezpečnostního oddělení – přezdívaní „čtyřka“ – řeší vraždy, loupeže, záhadná úmrtí i špionážní kauzy. Hlavní postavou je vrchní policejní rada Karel Vacátko, jehož ztvárnil Jaroslav Marvan. Jeho tři zkušení inspektoři Mrázek, Bouše a Brůžek (v podání Františka Filipovského, Josefa Vinkláře a Josefa Bláhy) znají pražské podsvětí jako své boty a často se vydávají do nechvalně proslulé Jedové chýše, kde se schází galerka všeho druhu.
Skvostné obsazení a ikonické postavy
Herecké obsazení je doslova hvězdné. Vedle hlavních postav se v seriálu objevili i Gustav Nezval jako soudní lékař Vejvoda, Ljuba Skořepová a Helena Růžičková jako lehké děvy z Jedové chýše nebo Jaroslav Mareš jako hospodský Evžen. Na natáčení se podílelo přes 300 herců a mnohé epizodní role byly stejně výrazné jako ty hlavní.
Jedová chýše: Temné místo pražského podsvětí i televizní legendy
Jednou z klíčových lokací seriálu je Jedová chýše – hospoda, kam chodila galerka, kapsáři, pasáci a prostitutky. Ve skutečnosti stávala na pražském Větrově a její temná historie sahá až do středověku. Údajně se zde zastavil i král Václav IV., a právě odtud pochází legendární název podniku.
Hudební doprovod složil Zdeněk Liška, jehož skladby nahrál Filmový symfonický orchestr. Hudba seriálu byla oceňována za schopnost vystihnout ducha doby i náladu jednotlivých scén. Zazněla dokonce i v jiných televizních pořadech, například v seriálu Třicet případů majora Zemana.
Natáčení, které málem nevzniklo
Produkce začala v březnu 1968 a probíhala ve třech vlnách. Původně měla televize v plánu natočit pouze dva pilotní díly, protože rozpočet přesahoval možnosti tehdejší ČST. Díky pozitivnímu ohlasu diváků i úspěchu na televizním festivalu Zlatá Praha se však projekt dočkal kompletní realizace. Celkové náklady dosáhly 11 milionů Kčs.
Vysílání a obrovský úspěch
První díl měl premiéru 27. září 1969 a poslední byl odvysílán 20. prosince 1969. Seriál běžel v hlavním vysílacím čase každou sobotu a rychle se stal diváckým hitem. Kritici chválili věrné vykreslení dobové Prahy, kvalitu scénáře i herecké výkony.
Co jste možná nevěděli
- Jaroslav Marvan odehrál celý seriál v jediném obleku.
- Filmové exteriéry se natáčely v místech staré Prahy, často těsně před demolicí.
- František Filipovský daboval inspektora Mrázka stejným hlasem jako Louise de Funèse.
- Ve scéně s domnělou mrtvolou na dvoukoláku se Marvan a Filipovský sešli stejně jako ve filmu Nikdo nic neví.
- Seriál má jeden díl bez Josefa Bláhy – Kaprova smrt.
- Epizoda Špion přijede v sedm je jediná bez původní hudby Zdeňka Lišky.
Na vlně úspěchu Hříšných lidí vznikly čtyři celovečerní filmy (Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Vražda v hotelu Excelsior, Smrt černého krále) a jeden televizní film Štědrý večer pana rady Vacátka. V roce 1988 navázal volně další seriál Panoptikum Města pražského, opět se stejným obsazením i stylem. Roku 2000 vznikl i seriál Hříšní lidé města brněnského.
Jaroslav Marvan jako rada Vacátko byl tak přesvědčivý, že se do své role zcela ponořil – a dokonce doma oslovoval rodinu jako podřízené. František Filipovský byl do postavy Mrázka obsazen i proto, že byl dýmkař stejně jako jeho postava. Josef Vinklář a Josef Bláha zase skvěle doplňovali dynamiku trojice vyšetřovatelů.¨
Kult, který přežil generace
Hříšní lidé města pražského nejsou jen kriminální seriál. Jsou to příběhy s atmosférou první republiky, s jemným humorem a ironickým nadhledem, který nikdy nezestárl. Seriál dokázal spojit napětí, realismus i lidskost. A to vše s elegancí, jakou dnešní krimi jen těžko napodobí.
Zpět do časů, kdy se zločin vyšetřoval bez počítačů
Pokud jste seriál ještě neviděli, dejte mu šanci. A pokud ano, vraťte se zpět do časů, kdy se zločin vyšetřoval bez počítačů, ale zato s bystrým mozkem, dobrým tabákem a puncem skutečné televizní kvality.
Seriál Hříšní lidé města pražského je dnes dostupný i v remasterované HD verzi. A zůstává perlou československé televizní tvorby, která si zaslouží znovuobjevení.
Aktuálně bude seriál ode dneška (23.7.2025) vysílán každou středu po dvou dílech na ČT1.
Zdroj: Česká televize, Wikipedia, ČSFD