Pretty woman / Foto: Touchstone Pictures
Pretty woman / Foto: Touchstone Pictures

Když v březnu 1990 vstoupil do kin film Pretty Woman, nikdo nemohl tušit, že se stane jednou z nejoblíbenějších romantických komedií všech dob. Příběh prostitutky Vivian Wardové a bohatého podnikatele Edwarda Lewise si získal srdce milionů diváků po celém světě a změnil kariéry svých hlavních představitelů. Po 35 letech se ohlížíme za tímto filmovým fenoménem, který definoval žánr romantických komedií pro celou generaci.

Nečekaný úspěch s temným začátkem

Málokdo ví, že původní scénář s názvem 3000 (což byla částka, kterou Edward zaplatil Vivian za týden jejích služeb) měl být mnohem temnějším dramatem. Původní verze končila vyhozením Vivian z auta, vracející se k drogové závislosti a pouličnímu životu. Disney, pod značkou Touchstone Pictures, však trval na šťastném konci. Díky tomuto zásahu se z potenciálně temného snímku stala jedna z nejúspěšnějších romantických komedií všech dob.

Pretty woman / Foto: Touchstone Pictures
Pretty woman / Foto: Touchstone Pictures

Film měl relativně skromný rozpočet 14 milionů dolarů, ale celosvětově vydělal přes 463 milionů dolarů, což z něj udělalo třetí nejúspěšnější film roku 1990. Kromě finanční úspěšnosti získal film také nominaci na Oscara pro Julii Roberts v kategorii nejlepší herečka.

Zajímavostí je, že Garry Marshall, režisér filmu, se objevuje v cameo roli bezdomovce, kterého Edward a Vivian míjejí během procházky. Jeho dcera, Kathleen Marshall, si zahrála recepční v hotelu, která učí Vivian základy etikety při používání příborů.

Julia Roberts a Richard Gere – zrození hvězd

Pro Julii Roberts, které bylo v době natáčení pouhých 21 let, znamenal film Pretty Woman zásadní průlom v kariéře. Přestože už byla nominována na Oscara za film Ocelové magnólie, teprve role Vivian ji katapultovala mezi hollywoodské superhvězdy. Zajímavostí je, že Roberts nebyla první volbou pro roli Vivian – původně byla role nabídnuta Meg Ryan, Michelle Pfeiffer a dokonce i Madonně, které všechny odmítly.

Pretty woman / Foto: Touchstone Pictures
Pretty woman / Foto: Touchstone Pictures

Richard Gere zpočátku také váhal, zda roli Edwarda přijmout. Podle legendy ho přesvědčila sama Roberts, která mu poslala lístek s nápisem „Prosím, řekni ano“. Když se Gere setkal s Roberts a režisérem Garrym Marshallem, Roberts mu údajně podala lístek se slovy „Prosím, bude to zábava“. Jejich chemie na plátně byla natolik přesvědčivá, že spolu později natočili ještě jeden úspěšný film – Nevěsta na útěku (1999).

Ikonické momenty a odkaz filmu

Pretty Woman obsahuje mnoho nezapomenutelných scén, které se staly součástí popkulturní historie. Návštěva luxusního obchodu na Rodeo Drive, kde je Vivian odmítnuta prodavačkami, následovaná její triumfální návratem s plnými taškami nákupů a slavnou hláškou „Udělala jste velkou chybu. Obrovskou!“ patří mezi nejcitovanější filmové momenty. Stejně ikonická je scéna, kdy Edward přijíždí s bílým limuzínou a „zachraňuje“ Vivian jako moderní princ na bílém koni.

Šaty, které Vivian nosí ve filmu, se staly módními ikonami. Červené večerní šaty, které má na sobě při návštěvě opery, navrhl slavný kostýmní návrhář Marilyn Vance. Stejně tak se ikonickým stal její outfit s puntíkovanými šaty na dostizích. Mnoho žen po celém světě toužilo po těchto outfitech, což odstartovalo trend filmové módy jako inspirace pro běžné spotřebitele.

Pretty woman / Foto: Touchstone Pictures
Pretty woman / Foto: Touchstone Pictures

Co jste (možná) nevěděli o Pretty Woman

Slavná scéna, kde Edward zavírá šperkovnici s náhrdelníkem na Vivianině ruce, která ji rozesměje, byla ve skutečnosti improvizovaný žert Richarda Gerea. Roberts reagovala spontánním smíchem a režisér se rozhodl tento moment ve filmu ponechat, protože působil autenticky a roztomile.

Opera, kterou Edward a Vivian navštíví, je ve skutečnosti La Traviata od Giuseppe Verdiho – příběh, který také vypráví o lásce mezi prostitutkou a bohatým mužem, což vytváří zajímavou paralelu s hlavním příběhem filmu.

Původně měla být součástí filmu i scéna, kde Vivian a Kit (Laura San Giacomo) utíkají před svým pasákem. Tato scéna byla nakonec vystřižena, ale můžete ji najít v bonusových materiálech některých DVD vydání.

Howie Seago, neslyšící herec, který hraje bezdomovce ukazujícího Edwardovi cestu k hotelu, ve skutečnosti improvizoval své repliky ve znakovém jazyce. Namísto toho, aby následoval scénář, řekl: „Dobrý večer, pane. Nemáte drobné? Slyšel jsem, že jste velmi bohatý.“

Kulturní odkaz a inspirace

Pretty Woman se stal více než jen filmem – stal se kulturním fenoménem, který ovlivnil způsob, jakým vnímáme romantické vztahy ve filmech. Vytvořil vzorec pro moderní filmové pohádky, kde láska překonává společenské rozdíly. Film inspiroval nespočet napodobitelů, ale žádný nedosáhl stejného úspěchu či kulturního významu.

Pretty woman / Foto: Touchstone Pictures
Pretty woman / Foto: Touchstone Pictures

V roce 2018, téměř tři desetiletí po premiéře filmu, byla na Broadwayi uvedena muzikálová adaptace Pretty Woman: The Musical. Hudbu složil Bryan Adams a jeho dlouholetý spolupracovník Jim Vallance. Muzikál se stal dalším důkazem neutuchající popularity tohoto příběhu.

I po třiceti letech zůstává Pretty Woman jedním z nejčastěji reprízovaných filmů v televizním vysílání po celém světě. Jeho přitažlivost přetrvává napříč generacemi, což z něj činí skutečně nadčasové dílo. Ikonická hudba filmu, včetně titulní písně „Oh, Pretty Woman“ od Roye Orbisona, se stala neodmyslitelně spjatou s filmovým dědictvím.

Společenský dopad a kritika

Navzdory své obrovské popularitě se film Pretty Woman nevyhnul kritice za romantizaci prostituce a vytváření nerealistických očekávání o vztazích. Mnoho kritiků poukazovalo na to, že film prezentuje zkreslenou představu o životě sexuálních pracovnic a nabízí fantazijní pohled na problematiku, která je ve skutečnosti mnohem složitější a často tragičtější.

Julia Roberts sama reflektovala, že by takový film v dnešní době pravděpodobně nemohl vzniknout kvůli změnám ve společenském vnímání genderových rolí a prostituce. V rozhovoru k 25. výročí filmu poznamenala: „Myslím, že by nebylo možné natočit tento film dnes. Společnost se změnila, náš pohled na ženskou emancipaci se vyvinul.“

Legenda žije dál

Příběh Pretty Woman se stal součástí kolektivní paměti několika generací diváků. Scénárista J. F. Lawton, který napsal původní temnější verzi scénáře, jednou poznamenal, že „příběh přežil tak dlouho, protože je to v podstatě pohádka“. A skutečně, moderní adaptace Popelky s netradiční zápletkou si udržela svou přitažlivost díky své nadčasové struktuře.

Pretty woman / Foto: Touchstone Pictures
Pretty woman / Foto: Touchstone Pictures

Po třiceti pěti letech od premiéry zůstává Pretty Woman zářným příkladem toho, jak může romantická komedie překonat hranice svého žánru a stát se kulturním milníkem. Film, který měl být původně temným dramatem o Los Angeles, se přetvořil v jednu z nejoblíbenějších romantických komedií všech dob – příběh, který i po 35 letech diváky rozesměje, dojme a připomene jim, že „některé pohádky se stanou skutečností“.

Scifi Filmharmonie
avatar autora
Tomáš Rohlena
Tomáš Rohlena je všestranná osobnost s bohatým rozhledem, který získal díky mnohaletému studiu světových událostí a různých odborných zdrojů. Jako CEO mediálního domu Webmint se zabývá nejen ředitelskými povinnostmi, ale má také hluboké znalosti v programování a redakční činnosti. Jeho schopnost zvládat různé role v rámci jedné organizace ukazuje na jeho manažerské dovednosti, technickou odbornost i schopnost orientovat se v mediálním prostoru.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může se vám také líbit

Největší přehmat v historii Marvelu? Možná to byl záměr, tvrdí fanoušci

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu