Otakar Vávra (1911)

Hlasujte!
 7/10
×

Vaše hodnocení osobnosti Otakar Vávra

★ nejhorší     ★★★★★ nejlepší

Narození: 28. 2. 1911
Úmrtí: 15. 9. 2011
Místo narození: Hradec Králové, Rakousko-Uhersko [nyní Česká republika]

Herec Otakar Vávra se nejvíce proslavil ve filmech Moje Praha jako Hrál(a) sebe, CzechMate: In Search of Jiří Menzel jako Hrál(a) sebe a Velká filmová loupež. Zazářil také v seriálu Zlatá šedesátá.

Filmografie a biografie umělce jménem Otakar Vávra. Herec z mnoha filmů a seriálů, které stojí za to vidět.

Otakar Vávra se narodil 28. února 1911 v Hradci Králové v rodině ředitele všeobecné úvěrní společnosti Aloise Vávry a jeho manželky Marie, rozené Beiglové. Jeho starší bratr Jaroslav Raimund Vávra se také věnoval scenáristice. V mládí studoval Vávra architekturu v Brně a Praze, ale jeho skutečná vášeň byl film. Už během studií se věnoval tvorbě experimentálních filmů a od roku 1937 se stal profesionálním filmovým režisérem.

Ve 40. letech, během nacistické okupace, se Vávra soustředil na tvorbu politicky neutrálních filmů a byl za to oceněn, což však později vyvolalo kontroverzi. Po válce se aktivně zapojil do politického dění a stal se členem KSČ a Ústředního akčního výboru Národní fronty.

V roce 2001 byl Vávra oceněn Českým lvem za celoživotní přínos české kinematografii, což dokládá, že byl oceněn téměř každým politickým systémem, kterým prošel. Vávra byl dvakrát ženatý a měl jednoho syna. Jeho partnerkou a později manželkou až do konce života byla režisérka Jitka Němcová.

Umělecká dráha Otakara Vávry byla pozoruhodně rozmanitá. Od experimentálních snímků přes psychologické filmy až po velkolepé historické projekty, jako byla husitská trilogie či film Kladivo na čarodějnice, který je považován za Vávrův magnum opus.

Tento film, založený na knize Václava Kaplického, se zabývá čarodějnickými procesy 17. století a je často interpretován jako alegorie politických procesů 50. let.

Vávra se také věnoval pedagogické činnosti a na FAMU vyučoval po pět dekád. Mezi jeho studenty patřili významní představitelé české nové vlny, jako byli Miloš Forman, Věra Chytilová či Jiří Menzel.

Během svého života natočil Vávra přes 50 hraných filmů a napsal scénáře k téměř 60 titulům, což odráží téměř všechny etapy české kinematografie od prvorepublikového období, přes nacistickou diktaturu, období zestátněného filmu v éře komunismu až po demokratickou tvorbu po roce 1989.

Význam Otakara Vávry pro českou kinematografii je nesporný, i když jeho postoj k různým politickým režimům zůstává předmětem diskusí. Jeho dílo však stojí jako svědectví o vývoji českého filmu a jeho schopnosti adaptovat se na měnící se časy a společenské kontexty. Vávra zemřel 15. září 2011 v Praze ve věku 100 let, čímž uzavřel bohatou kapitolu českého filmového umění.

Otakar Vávra Filmy a seriály

CzechMate: In Search of Jiří Menzel (2018)
film ☆ postava Hrál(a) sebe
 8/10
Zlatá šedesátá (2009)
seriál ☆ postava Hrál(a) sebe
Pátrání po Ester (2005)
film ☆ postava Hrál(a) sebe
Moje Praha (2002)
film ☆ postava Hrál(a) sebe
 8/10
GENUS (1995)
seriál ☆ postava Hrál(a) sebe
Velká filmová loupež (1986)
film ☆
 5/10
Barrandovské nokturno aneb Jak film tančil a zpíval (1985)
film ☆ postava Hrál(a) sebe - Audience Member
Krabice filmu (1958)
film ☆ postava Hrál(a) sebe

Komentáře o osobnosti Otakar Vávra

Zatím tu není komentář, buďte první.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *