Komediální seriál Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory) byl po celých 12 sezón vlajkovou lodí stanice CBS, ale dva nečekané zvraty v ději výrazně změnily směr celé série. I když už uběhlo přes pět let od chvíle, kdy se parta z Pasadeny rozloučila na obrazovkách, sitcom Chucka Lorrea a Billa Pradyho si stále drží silnou fanouškovskou základnu.
V roce 2024 se Teorie velkého třesku stala nejstreamovanějším seriálem a svět TBBT stále žije díky spin-offům jako Georgie & Mandy’s First Marriage nebo chystanému Stuart Fails To Save The Universe. Zjevně je na Sheldona a jeho přátele stále radost se dívat. Při zpětném pohledu je ale jasné, že seriál prošel vývojem, který nebyl vždy plánovaný.
Na začátku šlo hlavně o přátelství
V prvních sezónách byla Teorie velkého třesku pravým týmovým seriálem ve stylu Přátel nebo Seinfelda. Příběhy se soustředily na každodenní interakce ústřední skupiny – ať už šlo o práci, volný čas, nebo klasické „nerdí“ problémy. Příchod Penny sice přinesl do příběhu romantický prvek, ale zároveň se stala přirozenou součástí party a neproměnila hlavní téma seriálu – přátelství.
Vstup Amy a Bernadette změnil pravidla hry
Vše se začalo měnit ve 3. sérii, kdy se v příběhu poprvé objevily Bernadette (Melissa Rauch) a Amy (Mayim Bialik). Původně šlo jen o vedlejší postavy na pár epizod, ale později se staly plnohodnotnými členkami hlavního obsazení. Tím se ale celá dynamika seriálu výrazně proměnila – místo přátelství se do popředí dostaly romantické vztahy.
Zatímco první tři série stavěly na nenaplněné lásce Leonarda k Penny, ostatní postavy (Howard, Raj, Sheldon) vztahy příliš neřešily. Jakmile však do hry vstoupily Amy a Bernadette jako partnerky Sheldona a Howarda, bylo nutné tyto linky rozvinout – což znamenalo méně prostoru pro původní zápletky a humor založený na přátelství.
Postavy se romantikou výrazně změnily
Nové vztahy měly zásadní dopad na vývoj postav. Howard, který byl v prvních sériích často kritizován za svůj vztah k ženám, se díky Bernadette vyvinul v mnohem sympatičtější postavu. A Sheldon, který se zprvu vůbec nezajímal o vztahy, se postupně stal neoficiálním hlavním hrdinou celé série. Amy mu poskytla romantické zázemí, čímž jeho postava dostala nový směr. Někteří fanoušci dokonce tvrdí, že Sheldon měl Nobelovu cenu získat spolu s Leonardem, jako ocenění jejich dlouholetého vztahu – přátelského i profesního.
Teorie velkého třesku zůstává legendou i s jinou tváří
Přestože se původní koncept seriálu změnil, obliba Teorie velkého třesku tím neutrpěla. Jen místo sitcomu o partě kamarádů sledujeme spíš vývoj vztahů a osobní proměny jednotlivých postav. A právě v tom je možná její síla – dokázala růst s postavami i diváky.
Zdroj: ScreenRant