Druhé filmové dobrodružství slavného archeologa Indiana Jones a Chrám zkázy se na první pohled může zdát jako klasické pokračování. Ve skutečnosti však dějově předchází prvnímu dílu, Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Film nás zavádí do roku 1935, kdy se Indiana zaplete v Šanghaji s místním gangem, a od diamantové výměny v nočním klubu se příběh rychle zvrhne v honbu za tajemným posvátným kamenem v indické džungli.
Od čínských mafiánů k chrámu smrti
Příběh začíná ve stylovém nočním klubu v Šanghaji, kde Indiana (Harrison Ford) jedná s čínským mafiánem o výměně relikvie za diamant. Výměna se zvrtne a následuje adrenalinová honička přes město až do letadla, kterým Indy, zpěvačka Willie Scottová (Kate Capshaw) a malý pomocník Mrňous (Jonathan Ke Quan) prchají z města. Po nouzovém přistání v indické vesnici se dozvídají o zmizení dětí a ukradeném posvátném kameni. Cesta je zavede až do temného podzemního chrámu, kde narazí na fanatickou sektu Thugů a jejich děsivého vůdce Molu Rama.
Kontroverzní a temnější než ostatní díly
Film se výrazně liší od ostatních dílů nejen svou pochmurnější atmosférou, ale i výrazně vyšší mírou násilí. Není divu, že právě Chrám zkázy přispěl ke vzniku známého filmového ratingu PG-13. Spielberg se později vyjádřil, že je na to hrdý, protože snímek balancoval na hranici mezi rodinným filmem a něčím mnohem temnějším. Producent George Lucas dokonce uvedl, že temnější tón filmu souvisel s jeho tehdejším rozvodem.
Harrison Ford zraněn během natáčení
Během natáčení se Harrison Ford vážně zranil – na Srí Lance mu při jízdě na slonovi vyhřezla ploténka. Nakonec musel být letecky převezen do Los Angeles, kde podstoupil operaci. Po několika týdnech léčby se vrátil na plac. Část akčních scén mezitím odehrál jeho dublér Vic Armstrong. Přesto Ford odvedl většinu kaskadérských scén sám, včetně nebezpečné zkoušky lanového mostu.
Úvodní scéna v klubu zahrnuje píseň „Anything Goes“ z muzikálu Colea Portera.
Scéna s obřím valícím se gongem a finále s důlními vozíky byly původně napsány pro Dobyvatele ztracené archy.
Fanoušci Star Wars možná poznají zvuk světelného meče ve scéně s lávou – oba filmy totiž zvučil stejný mistr zvuku Ben Burtt.
Kate Capshaw měla během slavné scény u stolu (s brouky a opičími mozečky) tak těžké náušnice, že jí trhaly uši.
Chladné opičí mozečky byly ve skutečnosti vyrobeny z pudinku a malinového sirupu.
Ve scéně s hmyzem měla herečka na těle přes 2000 živých brouků – musela si předtím vzít sedativa.
Kultovní padouch a lanový most
Mola Ram, kterého ztvárnil indický herec Amrish Puri, se zapsal do dějin nejen svým krutým vzhledem, ale i hereckým výkonem. Kvůli roli si oholil hlavu a nový vzhled si ponechal i po natáčení – stal se ikonou indického filmového zla. Scéna na lanovém mostě přes 100metrovou propast na Srí Lance patří mezi vrcholy filmu – a byla realizována za pomoci ocelových lan britských inženýrů.
Jak film ovlivnil popkulturu
Přestože Chrám zkázy vydělal „pouhých“ 333 milionů dolarů a stal se nejméně úspěšným dílem série, jeho dopad na filmovou historii je obrovský. Kromě zavedení ratingu PG-13 inspiroval mnoho dalších filmů, a některé scény se staly součástí popkulturního dědictví. Včetně legendární hlášky a úšklebku Indyho, když sáhne po pistoli a zjistí, že je prázdná – vtipný odkaz na první díl.
TIP: Koukněte se na trailer filmu Indiana Jones a Chrám zkázy >
Temnější, drsnější, ale stále mimořádně zábavný
Indiana Jones a Chrám zkázy je temnější, drsnější, ale stále mimořádně zábavné pokračování dobrodružné ságy. S napínavým dějem, nezapomenutelnými scénami a ikonickými postavami si i přes určité kontroverze vydobyl své pevné místo mezi klasickými akčními filmy 80. let.
Film můžete shlédnout dnes večer 23.7.2025 na TV Prima nebo na vašich oblíbených streamovacích službách.
Zdroj: Wikipedia, IMDb, ČSFD